Rugaciune pentru izbavirea din boala

Doamne,Iisuse Hristoase,Dumnezeul nostru,primeste smerita mea rugaciune pentru iertarea pacatelor mele si ca un indurat,stinge cu dreapta Ta cea atotputernica focul ce m-a cuprins.Inceteaza-mi boala si cu milostivirea Ta ridica-ma din patul durerii,intru slava Numelui Tau.Ca Tu esti Doctorul sufletelor si al trupurilor noastre,Hristoase Dumnezeule,si Tie slava inaltam:Tatalui si Fiului si Sfantului Duh,acum si pururea si in vecii vecilor. Amin.

Rugaciune pentru dusmanDoamne,Cel ce Te-ai rugat pentru rastignitorii Tai,Iubitorule de suflete,si ai poruncit si robilor Tai sa se roage pentru vrajmasi,iarta pe cei ce ne urasc si ne apasa pe noi.Indeparteaza-ne de la orice rautate si viclesug,indreptandu-ne catre viata cea cu dragoste frateasca si lucratoare de bine.Pentru aceea,cu smerenie ne rugam si intr-un gand Te slavim pe Tine,Unule,Iubitorule de oameni.