Rugaciunea parintilor pentru fiii lor

Rugaciunea parintilor pentru fiii lor

Doamne,Dumnezeul cerului si al pamantului,care cu intelepciunea Ta ai zidit pe om din tarana si ai suflat in fata lui suflare de viata,facandu-l om viu,vietuitor vremelnic si vesnic;apoi,binecuvantandu-l,ai zis:,,Cresteti si va inmultiti,umpleti pamantul si-l stapaniti”;iar in Cana Galileii prin Unicul Tau Fiu,Iisus Hristos,ai binecuvantat nunta si prin aceasta nasterea de fii si fice,cu adanca umilinta Te rugam,ajuta-ne cu Darul Tau,totdeauna de a ne implini datoriile noastre de parinti,in cresterea buna a copiilor nostri.

Doamne,Dumnezeul milelor,milostiveste-te spre noi si casa noastra si in marea Ta bunatate varsa cu imbelsugare Harul Tau peste toti copii nostri.Milostiveste-Te,Doamne,spre noi si spre fiii nostri,pe care Tu ni i-ai daruit.Mult milostive,Doamne,care dai hrana pasarilor cerului si tuturor vietuitoarelor pamantului,Cel ce pazesti floarea ce rasare in mijlocul stancilor,hraneste,,creste si pazeste cu bine si pe copii nostri.Ajuta-ne,Doamne,sa rasadim in fiinta lor tot ce-i bun si folositor,Sfintei Biserici,neamului si binrplacut Tie,ca printr-insii sa se preamareasca Numele Tau cel Sfant.Umple-i Doamne,de intelepciune luminata si pricepere sfanta,care se pogoara de la Tine.Apara-i pe ei de toate cursele vrajmasilor,vazuti si nevazuti.Porunceste ingerilor Tai,ca totdeauna sa fie calauzitorii si povatuitorii lor luminati,spre toate faptele cele bune.Rugamu-ne Tie,Doamne,deschide mintea lor ca sa Te cunoasca pe Tine,cat se poate mai mult.Amin!