Rugaciunea unui sot pentru sotia sa

Rugaciunea unui sot pentru sotia sa

Dumnezeul meu,Tu mi-ai dat o sotie ca tovarasa nedespartita a vietii mele si sa-mi fie partasa soartei in timpul calatoriei mele pe pamant.Fa,Preabunule,sa cunosc ca incredintandu-mi aceasta fiinta,din mainile Tale mi-ai incredintat-o,sa-i fac fericirea si sa lucram impreuna virtutea;ca floarea frumusetii,blandetii si a bunatatii fiind insusirile sale,totdeauna este supusa,prin insasi firea sa,la felurite slabiciuni si neputinte.Ajuta-mi sa nu fiu asupritor si nedrept cu ea.Sa nu pretind lucruri mai presus de puterile ei si impoptriva dreptului cuvant.Caci daca nu cerem de la stralucitorul trandafir sa infloreasca afara din timpul sau si de la frageda viorea,sa aiba taria si trainicia copacilor,cum voi cere de la soata mea,lucruri mai presus de puterile ei?

Fa sa ma port cu ea totdeauna cu dragoste si blandete si cand rataceste sa o intorc cu bunatate din amagirea ei.Desfiinteaza din inima mea mandrria neomeneasca si cruntul drept al celui mai tare,care m-ar indemna a ma purta cu asprime si a chinui o fiinta pe care dragostea a aruncat-o in bratele mele si pe care legile o tin inca langa mine,cand poate aceasta dragoste este stinsa.Fa sa cunosc ca este nedrept a asupri o fiinta slaba si fara nici o aparare,ca este nevrednic a dispretui si a calca in picioare o floare ce a facut bucuriile mele in frumosul timp al primaverii.

Dreapta judecata imi porunceste,o,Dumnezeul meu,ca fiind si eu insumi cazut in mii de greseli si neajunsuri,sa sufar cu rabdare pe ale sotiei mele,imi arata ca omul fireste este supus amagirilor si ratacirii si a ierta si a trece cu vederea greselile aproapelui este fapta dragostei poruncite de Tine si numai astfel purcezand,cerem ca Tu sa ne ieti,precum iertam si noi.Fa sa cunosc ca aceasta fiinta,ce mi-ai incredintat-o,fiind supusa prin gingasia si neputinta firii ei la multe feluri de boli si slabiciuni,se cuvine sa ma port cu ea cu blandete si iubire de oameni,sa fiu sprijinul ei in boli si slabiciuni ce sunt legate de firea ei si sa nu uit niciodata ca ea este mama acestor copii,de care ma bucur si care ma veselesc prin mangaierile lor,ca ei sunt un dar al dragostei ei si ar fi nedrept a dispretui pomul care a dat,asa frumoase roade.Pazeste inima mea ,Dumnezeule,de omoratoarea otrava a geloziei si a banuielilor si fa sa cunosc ca acestea nu fac decat a departa dintre noi iubirea si fericirea.Ajuta-mi,ca prin vorbe si fapte placute si indatoritoare,sa dovedesc sotiei mele ca ea are in mine cel mai bun si mai iubitor tovaras.Si daca cu acest chip nu voi ajunge la scop,sa ma feresc a intrebuinta alte mijloace,care ar fi nefolositoare.Asprimea si purtarea rea,intarata duhurile,in loc de a le apropia;iar unei purtari blande si intelepte si unei dragoste indelung-rabdatoare nu se poate impotrivi pana in sfarsit nici cea maio stricata inima;ghiata groasa ce acopera raurile,se topeste cand sufla neancetat vantul cald al primaverii.Dumnezeul meu,Tu care carmuiesti inimile oamenilor spre cele bune,carmuieste asemenea si pe ale noastre si fa ca deplina intelegere sa uneasca sufletele noastre.Iar daca Tu ai hotarat,Doamne,sa cerci inima mea,da-mi rabdare,ajuta-mi sa nu ma port impotriva poruncilor rabdarii,nici sa fiu nedrept catre altii,pentru ca ei s-au aratat nedrepti catre mine.Fa sa cunosc ca numai simtamintele de dragoste ale sufletului au putere asupra sufletelor.Intareste inima mea in bunele hotarari si ajuta-mi sa nu fac nefericita,prin purtarea mea,nici o fiinta,pe care bunatatea Ta mi-a incredintat-o.Ci,ptintr-o inteleapta unire,bucurandu-ne de fericire,pe cat omul a se bucura pe pamant,sa binecuvantam totdeauna numele Tau.Amin.