Rugaciune de calatorie

Stapane Doamne,Dumnezeul nostru,Calea,Adevarul si Viata,care ai slobozit cu preaslavire pe Iosif de prigonirea fratilor sai,povatuindu-l pe el in Egipt si cu blagoslovenia bunatatii Tale ajutandu-l,l-ai facut sa sporeasca uimitor in toate.

Doamne,Cel ce ai calatorit impreuna cu Luca si cu Cleopa la Emaus si prin frangerea painii preaslavit descoperindu-Te lor,i-ai facut sa se intoarca veseli in Ierusalim,calatoreste si acum cu Darul si cu Dumnezeiasca Ta blagoslovenie cu noi,robii Tai(numele),care cu umilinta ne rugam Tie.Si precum ai trimis,lui Isaac si lui Tobie,inger pasnic,impreuna-calator,iar calatoria si intoarcerea aceloraq cu pace si cu buna sporire ai facut-o,rugamu-ne Tie,trimite-ne si noua,ingeri pasnici,credinciosi,indreptatori,pazitori ca sa ne povatuiasca pe noi dupa voia Ta.Izbaveste-ne pe noi de talhari si de toata bantuiala vrajmasilor ucigatori de oameni,pazeste-ne viata noastra nevatamata si sufletele curate de toata intinaciunea ni le fereste..Miscarile noastre sporeste-le in bine,apucaturile indrepteaza-ni-le si ne izbaveste pe noi de cei ce ne vor noua raul,vazutii si nevazutii vrajmasi.Izbaveste-ne de dosadirea oamenilor rai si vicleni si de tot viforul si nefericirea.Daruieste-ne noua pace,sanatate si Dumnezeiescul Tau ajutor cel atotputernic,ca sprijiniti fiind,sa nu ne abatem din calea poruncilor Tale.Asa ne rugam Tie,Imparate atotputernice,si nepomenitorule de rau,Doamne,auzi-ne pe noi smeritii,pentru bunatatea Ta si treci cu vederea greselile noastre.Imbogateste-ne pe noi cu Darul Tau si plini de dansul ne arata,impododobindu-ne cu Dumnezeiasca Ta blagoslovenie,cu mila si cu bunatatile ceresti si pamantesti,ca astfel calatorind,sa ne intoarcem cu bine,laudand si binecuvantand bunatatea Ta cea nemarginita.Ca a ta este stapanirea,imparatia,Puterea si Slava,a Tatalui,si a Fiului,si a Sfantului Duh,acum si pururea si in vecii vecilor.Amin!