Rugaciune pentru luminarea mintii

Doamne,Iisuse Hristoase,Dumnezeul nostru,lumineaza mintile copiilor nostri cu harul Tau cel datator de viata.Tu Care dai celor intelepti intelepciunea si celor priceputi priceperea,trimite peste ei Duhul Tau cel Sfant,datatorul intelepciunii,al cunostintei si al intelegerii.

Tu i-ai luminat pe alesii Tai i toata vremea.Tu i-ai insuflat pe cei trei mari dascali ai lumii si Ierarhi Vasile cel Mare,Grigorie de Dumnezeu Cuvantatorul si Ioan Gura de Aur si s-au aratatvase alese ale sfinteniei,raspandind in lume dreapta credinta.Tu ai luminat-o pe Sfanta Mare Mucenita Ecaterina si ea a rusinat multimea ritorilor pagani.

Tu,Doamne,lumineaza-i si pe copiii nostri(numele),ca sa invete cele placute Tie si sa se umple de cunostinta adevarului.Da-le lor stiinta,pricepere,rabdare si chibzuinta.Sa nu primeasca ei cunostinte pierzatoare de suflet,nici sa invete ce e urat lui Dumnezeu.Fa-i ascultatori fata de dascalii care ii invata cele bune si sarguinciosi in indeplinirea celor ce li s-au randuit.Iar la vremea potrivita,Doamne,ajuta-i sa gaseasca locul in care sa foloseasca cele pe care le-au invatat si sa munceasca spre binele lor si spre folosul aproapelui.Tu ii osandesti pe cei care isi ingroapa talantii si ii binecuvintezi pe cei care ii inmultesc cu pricepere.Randuieste-le Tu,Doamne,Cel Ce randuiesti toate spre mantuire,unde sa munceasca,ce sa munceasca si cum sa munceasca.

Da-le lor Doamne,spor in toata lucrarea cea buna si-i intareste in credinta ca sa Te marturiseasca printr-o vietuire curata pana in ultima zi a vietii lor.