Rugaciune in vreme de necaz si nefericiri

Rugaciune in vreme de necaz si nefericiri

Doamne,norii negri ai nefericirilor se gramadesc asupra capului meu si intristarile chinuitoare ma ingrozesc.Dar,desi sufar,nu cartesc impotriva Ta,Preabunule,caci Tu esti totdeauna sprijinitorul meu si piatra cea neclintita,pe care sunt intemeiate nadejdile mele.Tu cunosti,Dumnezeule,pricinile nefericirilor si intristarilor mele si ingrijesti de soarta mea.Desi sufar,dar stiu ca Tu ma iubesti si aceasta incredintare ma incurajeaza.Plin de nadejde in dragostea si in bunatatea Ta,nu voi lasa sa ma biruiasca impotrivirile soartei,ci ma voi lupta cu curaj si cred,ca avand ajutorul Tau voi iesi biruitor.

Cel ce carmuiesti lumea si soarta muritorilor,carmuieste si corabia vietii mele,cea izbita de valurile ispitelor,spre liman linistit.Intelepciunea Ta sa ma povatuiasca pururea in calea binelui si a fericirii,pentru rugaciunile tuturor Sfintilor Tai si ale Preacuratei Maicii Tale.