Rugaciune la inceperea lucrului

Rugaciune la inceperea lucrului

Doamne,Iisuse Hristoase,Fiule Unule-Nascut al Tatalui Celui fara de inceput,care in Sfanta Ta Evanghelie,ai zis:”Tatal meu pana acum lucreaza si Eu lucrez”;Tu Doamne,Cel ce ai grait prin gura Proorocului Tau,David:”Iesi-va omul la lucrul sau si la lucrarea sa,pana seara”;si iarasi Tu ai hotarat prin gura gura fericitului Tau Apostol Pavel,ca:”Cel ce nu lucreaza,sa nu manance”.Apoi insuti Tu,ai grait cu Insati preacurata gura Ta:Fara de Mine nu puteti face nimic” si”Orice veti cere(de la Tatal) intru Numele Meu,Eu voi face…”Doamne,Dumnezeule,ascult din toata inima Dumnezeiestile Tale cuvinte si cu umilinta alerg la bunatatea Ta,rugandu-ma:ajuta-mi cu Harul Tau,sa savarsesc lucrul ce am inceput in Numele Tau:al Tatalui si al Fiului si al Sfantului Duh.Amin!

,,Dumnezeule,spre ajutorul meu ia aminte,Doame,ca sa-mi ajuti mie grabeste.Sa se rusineze si sa se infrunteze cei ce cauta sufletul meu.Sa se intoarca inapoi si sa se rusineze cei ce-mi voiesc mie rele.Intoarca-se indata rusinandu-se cei ce-mi graiesc mie:bine este,bine este.Sa se bucure si sa se veseleasca de Tine toti cei ce Te cauta pe Tine,Dumnezeule,si sa zica pururea:Mareasca-se Domnul”cei ce iubesc mantuirea Ta.Iar eu sarac sunt si misel,Dumnezeule,ajuta-mi.Ajutorul meu si izbavitorul meu esti Tu,Doamne,nu zabovi”