Rugaciune pentru ajutor la examene

Doamne Iisuse Hristoase,Fiul lui Dumnezeu cel viu,ajuta-l pe copilul acesta(numele)sa treaca cu bine aceasta incercare ce ii sta inainte.Cel ce ne-ai cerut sa fim intelepti ca serpii si blanzi ca porumbeii,lumineaza-l pe robul Tau(numele)sa invete ceea ce trebiue ca sa fie bine pregatit la examenul care il asteapta.

Tu stii ce e bine si ce e rau.In mainile Tale sunt vietile noastre.Noi,crezand ca este de folos acestui copil sa iasa incununat din aceasta incercare,Te rugam sa arati si de aceasta data puterea ajutorului Tau.Dar sa nu fie dupa voia noastra,Doamne,ci dupa voia Ta cea sfanta,ca Tu il iubesti mai mult decat noi si stii ce-i este cu adevarat de folos.

Doamne,ajuta-l pe robul Tau(numele)sa nu caute gloria lumeasca,care este degrab trecatoare,ci sa caute vietuirea curata si sfanta,ca sa dobandeasca Imparatia Cerurilor.

Vietile oamenilor sunt pline de incercari.Ce folos vom avea daca vom castiga bunatatile vremelnice,de nu le vom dobandi pe cele vesnice?Ce folos vom avea de ne va lauda lumea aceasta daca faptele noastre nu sunt bune? Ajuta-ne Dumnezeule,ca numai la Tine sa cautam implinirea noastra si sa preamarim in vecii vecilor Numele Tau cel Sfant.Amin.